Actueel


terug

Erasmus rocks »

ERASMUS ROCKS

Niet iedereen zal het gemerkt hebben, maar achter de deuren van de aula is de afgelopen weken flink gerepeteerd. Niet alleen de acteurs en actrices, maar ook de producers, schrijvers en regisseurs hebben erg hun best gedaan het kersttoneel dit jaar weer een daverende hit te laten worden. Het toneelstuk dat u gaat zien, gaat over het leven van een ons aller bekende man en misschien wel de grootste humanist van zijn tijd: Desiderius Erasmus.

Erasmus hoort natuurlijk wel bij onze school, maar om nu een toneelstuk over hem te schrijven? Staat Erasmus niet bekend als een van de saaiste mannen uit de geschiedenis? ‘Wij waren in eerste instantie ook niet blij met Erasmus als onderwerp’, zegt Eline Bleker, ‘maar uiteindelijk hebben we er toch een leuke draai aan kunnen geven.’ En, wordt mij verzekerd door een aantal dames uit het toneelstuk, het is absoluut niet saai en misschien wel een van de leukste kersttoneelstukken van de afgelopen jaren.

Lily van Leeuwen, een van de regisseuses en schrijvers en speelster van het stuk vertelt dat er ongelofelijk veel tijd is gestoken in de voorbereiding en het repeteren zelf. ‘We zijn al sinds maart 2008 bezig, want toen werd duidelijk dat het kersttoneel over Erasmus moest gaan. We zijn toen middagenlang bezig geweest met het schrijverscollectief van 2008 (Boudewijn Beukers, Zita Millenaar, Jan Keenan en Eline van Lummel) om het leven van Erasmus door te spitten.. En we oefenen elke dag zeker wel van 2 tot 6. Er wordt overigens vol lof over Lily gesproken, die door haar medespelers wordt bestempeld als de ‘drijvende kracht’ achter het toneelstuk en Eline Bleker zegt zelfs: ‘Het kersttoneel is als een lichaam, en Lily is het hart!’

Ook sprak ik met de vrouwelijke hoofdrol: Evita Rosenberg. Evita speelt Julia Parvam, een fictief personage dat smoorverliefd wordt op de jonge Erasmus. Maar wie is Julia en wat doet zij precies: ‘Liefhebben’ volgens Evita. ‘Ze is heel erg verliefd op Erasmus, maar die vindt zijn boeken interessanter, en dus wordt het niks. Maar dan is daar ineens Pieter; een jongen uit de toekomst’, die een rots in de branding blijkt voor de ontroostbare Julia Parvam. Het onvermijdelijke gebeurt en de twee worden stapelgek op elkaar. Gaat Pieter uiteindelijk terug naar zijn eigen tijd of blijft hij bij Evita? Dat is de grote vraag…

Het gerucht doet al eeuwenlang de ronde dat Erasmus een homo zou zijn geweest. Merken wij hier in het stuk iets van? Eline Bleker: ‘Dat is inderdaad al een tijdje de roddel, maar in het toneelstuk hebben we hem wel hetero laten zijn.’ Als ik het goed begrijp, is het dus een erg romantisch stuk? Eline de Jong: ‘Ja, om het toneelstuk levendig te houden hebben we er veel humor in verwerkt, zo hebben we onder andere de pest gepersonifieerd.’ De pest leuk? Vertel. Eline Bleker: ‘Ik speel de pest, een doorgedraaide Erasmus-fanaat die haar liefde voor hem maar niet op een gezonde manier tot uiting kan laten komen.’

Maxime Jansen, die veel verschillende rollen vertolkt, was in de eerste instantie niet door bij de audities, maar omdat zij zo vaak aanwezig was en inviel bij de repetities was het een logische stap dat de regisseurs haar toch mee lieten doen aan Erasmus.
Eline Bleker: ‘Omdat Erasmus in onze ogen toch een weinig boeiend leven heeft gehad hebben we onze fantasie los gelaten op het stuk. Sommige dingen zijn fictief. Zo ontmoet Erasmus in het stuk Luther, terwijl hij hem in het echt nooit ontmoet heeft.’
Eline de Jong: ‘Er zitten zelfs vechtscènes in het toneelstuk!’

Lily vertelt dat Erasmus echt van alles wat heeft; het is een soort van Romeo & Julia meets GTST met een Bijbels tintje, en het heeft ook iets weg van Kruistocht in Spijkerbroek. (het personage Pieter komt namelijk uit de 21ste eeuw). Maar, verzekert ze me, ondanks alle veelzijdigheid blijft het stuk kwalitatief verantwoord.

(Elke overeenkomt met welk personage dan ook berust geheel op toeval. Het is geenszins onze intentie geweest wie dan ook te beledigen. )


HET LEVEN in de Middeleeuwen lijkt geen pretje vergeleken met de 21ste eeuw. Gebrekkige hygiëne, de corrupte geestelijkheid, de inquisitie, heksenverbrandingen, pestepidemieën en primitieve educatie zorgen ervoor dat de Middeleeuwen een zwarte periode in de geschiedenis zijn. Het moet anders, zo beweert de geleerde Erasmus. Tijd voor een hervorming in de kerk en in het onderwijs! Wanneer middelbare scholier Pieter besluit om in verband met zijn kcv-opdracht terug te reizen in de tijd om de geschiedenis te onderzoeken, belandt hij naast het sterfbed van de oude Erasmus, in het jaar 1536. Pieter verzoekt Erasmus voordat hij zijn laatste adem uitblaast, zijn leven in de Middeleeuwen te beschrijven. Erasmus gaat op dit verzoek in en laat Pieter alle gekte van zijn jeugd zien, de onontkoombare pest, de paranoia rond geboortedefecten, schijnheilige docenten, pestende leerlingen kortom: het erbarmelijke bestaan in een onderontwikkeld tijdperk. Pieter is maar wat blij dat hij uit de 21ste eeuw komt en is er zeker van dat hij nooit in de Middeleeuwen zou willen blijven, totdat hij de door Erasmus gedumpte jeugdvriendin Julia ontmoet. Zij blijkt de liefde van zijn leven. Maar zou hij zijn 21ste-eeuwse luizenleventje voor haar kunnen verruilen voor een middeleeuws bestaan?